Poradnik

 

Praca za granicą – jak się do niej przygotować?

Przez wzgląd na dość trudną sytuację ekonomiczną oraz brak możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy, coraz więcej Polaków decyduje się opuścić kraj, by móc pracować zagranicą. Niezależnie od tego, czy jest to praca sezonowa, czy też praca na stałe, warto już zawczasu odpowiednio się przygotować, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Pierwszym dylematem związanym z pracą zagranicą jest oczywiście wybór odpowiedniego kraju. Decyzje te w wielu przypadkach nie są przypadkowe i powinny być odpowiednio przemyślane. Na przestrzeni lat zauważyć można, że wielu Polaków wybiera kraje położone niedaleko swojej ojczyzny lub też takie, w których znajduje się ich rodzina lub ktoś znajomy. Praca na terenie innego państwa ma być nie tylko opłacalna pod kątem finansowym, ale również w pełni bezpieczna, dlatego też należy już zawczasu poczynić odpowiednie kroki, by wyjazd ten nie okazał się klapą. 

Zanim rozpoczniesz podróż do innego kraju, w pierwszej kolejności zapoznaj się z podstawowymi informacjami związanymi z rynkiem pracy państwa, do którego się wybierasz oraz z informacjami o tamtejszych warunkach życia. Tego typu informacje dotyczące krajów znajdujących się w Europie można bez problemu znaleźć na wielu stronach internetowych, co jest bardzo pomocne. Nie bez znaczenia jest również znajomość prawa oraz obowiązków pracowników zatrudnionym w danym kraju, która może pomóc uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Bardzo pomocna może okazać się także rozmowa z osobą, która przez dłuższy czas miała okazję przebywać lub też pracować w danym kraju. Pomocne w tym mogą okazać się liczne fora, czy też grupy w mediach społecznościowych, w których to internauci wymieniają się opiniami dotyczącymi danego miejsca. 

Podczas wyjazdu za granicę absolutną podstawą są oczywiście dokumenty, w tym te potwierdzające naszą tożsamość. Niezależnie od kraju, do jakiego się wybierasz, powinieneś sprawdzić ważność paszportu lub też dowodu osobistego. Nie bez znaczenia jest także opieka lekarska, która związana jest z koniecznością wyrobienia europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Można ją dostać w Narodowym Funduszu Zdrowia, choć część osób decyduje się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków. 

Współcześnie istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy wyjechać do pracy za granicą. Pierwszą z nich jest rodzina, drugą natomiast firma,  w której obecnie pracujemy w Polsce i która daje nam propozycję stałego wyjazdu zagranicę. Oba te wyjścia są stosunkowo łatwe i bezpieczne. Członkowie rodziny z pewnością chętnie podzielą się informacjami związanymi z niezbędnymi formalnościami, jakie trzeba wypełnić, natomiast firma wypełni za nas znaczną część niezbędnych dokumentów, co czyni to rozwiązanie niezwykle wygodnym. Inną opcją jest oczywiście wyjazd na własną rękę, czy też praca w oparciu o ofertę od pośrednika. Tego typu rozwiązań należy szukać w specjalnych serwisach internetowych, jednak na samym wstępie warto sprawdzić, czy dany pośrednik znajduje się w rejestrze agencji zatrudnienia. 

Wiele osób, chcąc uniknąć przykrych niespodzianek, decyduje się na zebranie informacji na temat danego pośrednika, co umożliwiają nie tylko fora internetowe, ale również komentarze znajdujące się pod ofertą pracy. Wielu obecnych, jak i byłych pracowników bardzo chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami, co stanowi duże ułatwienie dla osób, które dopiero planują wyjazd. 

Chcąc zapewnić sobie możliwie jak największy poziom bezpieczeństwa zadbaj o kontakt z najbliższymi. Zostaw więc zaufanym osobom informacje o swoim  pracodawcy (numer telefonu oraz adres), poinformuj, jak często będziesz się z nimi kontaktował, a bezpośrednio po przyjeździe na miejsce, przekaż im informacje o swojej sytuacji. Pamiętaj także, że z niemalże każdego państwa możesz łączyć się z Polską na koszt rozmówcy. Umożliwiają to tzw. numery dostępowe. Warto jednak wiedzieć, że tego typu połączenia dotyczą wyłącznie numerów stacjonarnych, a sam rozmówca musi  wyrazić zgodę na połączenie. 

Praca w innym kraju to nie tylko atrakcyjne zarobki, ale również możliwość rozwoju oraz przeżycia niesamowitej przygody. Należy jednak pamiętać, że jest to niezwykle istotna decyzja, która powinna być poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami. Dlatego też warto już zawczasu dołożyć wszelkich starań, by dopełnić wszystkich formalności, dzięki którym możemy uniknąć wielu niespodziewanych i często nieprzyjemnych sytuacji.